İzmir Kürtaj Hekimi


  Tel : 0(232) 440 90 90

Sık Sorulan Sorular

 • Kürtaj Nedir

  1. Kürtaj veya daha doğru tabiriyle “küretaj”, genel anlamda rahim içinde istenmeyen bir gebeliğin tahliyesi anlamına gelmektedir. Tıbbi literatürde gebelik terminasyonu, gebelik sonlandırılması veya dilatasyon-küretaj olarak da geçer.
 • Kürtaj Nasıl Yapılır

  1. Kürtaj işlem günümüzde sıklıkla vakum yöntemi ile yapılır. Plastik enjektir ve ince plastik boru şeklinde kanül denilen aletlerden oluşan sistem sayesinde gebelik vakum ile emilerek çekilir ve alınır. Bu yöntem hem kolay hem daha az risklidir, daha az ağrılıdır. Kurşun kalemden daha ince olan plastik uç rahim ağzından içeriye sokularak enjektörün oluşturduğu vakum sayesinde emilerek çekilir. İşlem sıklıkla 5-10 dakikayı geçmez.
 • Kürtaj Teknikleri Nelerdir

Lapatomi : Bazı durumlarda eskiden rahim alınması ,rahmin açılması ile gebelik sonladırılması işlemi yapılmaktaydı. Son yıllarda bu gebelik sonlandırmak amacıyla laporotomi hemen hemen hiç yapılmamaktadır. Önce rahim ağzının metal bujilerle dilatasyonu sonra gebeliğin mekanik olarak küret denilen metal cisimlerle parçalanarak çıkartılması işlemidir

Higroskopik Dilatatörler: Rahmin ağzına yerleştirilerek yavaşca genleşip rahim ağzının açılmasını sağlayan bur aletler rahim ağzının mekanik dilatasyonunundan farklı olarak daha az travmaya yol açarlar

Karman Kanülü ile aspirasyon: Karman kanülü denilen biraz büyükçe bir plastik enjektörü andıran bu alet negatif basınç ile gebelik mahsülünün emilmesini sağlar.

Vakum Aspirasyonu : Elektrikli Vakum Ekstraktör denilen aletin ucuna takılan plastik kanüllerle yapılan kürtaj işlemidir.Karman Kanülü gibi negatif basınçla işlem görmektedir.

Lapatomi : Bazı durumlarda eskiden rahim alınması ,rahmin açılması ile gebelik sonladırılması işlemi yapılmaktaydı. Son yıllarda bu gebelik sonlandırmak amacıyla laporotomi hemen hemen hiç yapılmamaktadır.

 • Kaç Kez Kürtaj Olunabilir

  1. Bu konuda sayı olarak bir sınırlama yoktur. Ancak her cerrahi müdahalede olduğu gibi kürtajda da gereksiz yormaktan kaçınmak gerekir, bunun için dikkatli korunmak en önemli kuraldır.
 • Kürtaj Sonrası Adet

  1. Kürtaj işleminden sonra adet ortalama olarak 30-40 gün sonra görülür. Bu süre bazen 20 gün kadar kısa olabilir bazen daha uzun olabilir. Kürtaj sonrasında adet gecikmesi sık rastlanır ancak genellikle en fazla 1 hafta – 10 gün gecikmeden sonra adet başlar.
 • Kürtaj Sonrası Cinsellik

  1. Kürtaj işlemi sırasında iç organ olarak kabul ettiğimiz rahim içindeki damar ağızlarının açık kalması bir müddet devam edecek ve buna bağlı enfeksiyon kapma olasılığı artacaktır.Vaginal uzunluk ortalama 8 cm ,rahim ağzı açıklığı ortalama 3 cm olmasına rağmen rahim içindeki açık olan damar ağızlarından iltihap yine de kapabilir.Bu yüzden en azından kanamanın tamamen bitmeden cinsel ilişkiye müsaade edilmez.
 • Kürtaj Olduğum Anlaşılır mı

  1. Hayır. Bir kadının kürtaj olduğu sonradan başkası tarafından veya başka bir doktor tarafından muayene edilse bile anlaşılamaz.
 • Vakum Aspirasyon Kürtaj

  1. Kürtaj işlem günümüzde sıklıkla vakum yöntemi ile yapılır. Plastik enjektir ve ince plastik boru şeklinde kanül denilen aletlerden oluşan sistem sayesinde gebelik vakum ile emilerek çekilir ve alınır. Bu yöntem hem kolay hem daha az risklidir, daha az ağrılıdır.
 • Ağrı-Sancı Olur mu

  1. Uygun anestezi (lokal veya genel) ve teknikle yapıldığında genellikle rahat ve fazla ağrı duymadan kürtaj olabilirsiniz.. Daha önce doğum yapanlarda ağrı genellikle daha az olmaktadır.
 • Kürtaj Ne Zaman Yapılır

İstemli küretaj yani istemli olarak gebeliğin aldırılması, sonlandırılması ülkemizde yasal olaral 10 haftalık gebeliklere kadar mümkündür. Burada hamilelik haftası hesaplanırken son adetin başladığı tarihten itibaren hesaplanır ve ultrason ile teyid edilir.

Kimler kürtaj yaptırabilir? 18 yaşından büyük ve evli olan bayanlar eşlerinin imzası ile onay alınarak kürtaj olabilirler. 18 yaşından büyük ve bekar olan bayanlar ise sadece kendi rızaları ile kürtaj olabilirler. 18 yaşından küçük olanların evli veya bekar olsalar da anne-babalarının onayı gerekir.

15 yaşından küçükler ailelerinin izni dahi olsa kürtaj olamazlar, öncelikle durumun adli mercilere bildirilmesi gerekir. 10 haftadan büyük gebeliği olanlar onay verseler dahi yasal olmadığı için ülkemizde kürtaj işlemleri yapılamaz. 10 haftadan büyük gebeliklerde ancak bebekte ciddi bir doğumsal özür varlığında veya anne hayatını tehlikeye sokacak ciddi bir hastalık varlığında kurul kararı ile gebelik sonlandırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir